תהליך בניית מרפסות תלויות

שלב 1 | 16

ייצור שלד הפלדה:

לאחר תהליך התכנון והרישוי מול הרשות המקומית וקבלת היתר בניה, העבודה מתחילה במפעל הפלדה, היכן שמייצרים את רכיבי שלד הפלדה לפי תכנון מהנדס. הריתוכים עוברים בקרת איכות על ידי בדיקה ויזואלית, מגנטית ורנטגן – בכדי לוודא שתפרי הריתוך עומדים בתקן ישראל. הדיירים מקבלים תעודת בקרת איכות לפיה רכיבי שלד הפלדה עברו ביקורת בהצלחה.

שלב 2 | 16

עמידות שלד הפלדה:

בכדי להגן על הפלדה מנזקי הזמן ולשמור עליה מהיווצרות חלודה בעתיד, מצפים אותה באבץ בתהליך גלוון חם: לאחר ייצור השלד, טובלים את רכיבי הפלדה באמבטיית אבץ לוהט. שכבת האבץ מגינה על הפלדה מפני חלודה. ככל ששכבת האבץ עבה יותר – ההגנה נשמרת לשנים ארוכות יותר. לאחר הטבילה עורכים בדיקות מיקרוסקופיות לוודא שעובי שכבת האבץ עומד בתקן ישראל. הדיירים מקבלים תעודת בקרת איכות לפיה הגלוון עבר ביקורת בהצלחה.

שלב 3 | 16

בטיחות!

לפני תחילת העבודות בבניין נערוך תכנית ארגון אתר בשילוב יועץ בטיחות ונציגות הדיירים לקבוע בדיוק היכן שטחי העבודה, היכן יעברו הדיירים ואורחיהם, היכן ימוקם המחסן וכדומה. לשמירת הבטיחות של הדיירים מגדרים את שטחי העבודה, מתקינים שילוט אזהרה בולט, ממנים מנהל עבודה מוסמך אשר שוהה באתר ברציפות למשך כל הפרויקט, מתקינים מעברים מקורים למעבר בטוח של הדיירים ועוד. חברתנו תבצע תיעוד של השטחים המשותפים בבניין לטובת שיקום כל נזק שיגרם במהלך עבודות הבנייה.

שלב 4 | 16

הגנות משפטיות:

במקביל להקמת אתר הבנייה, חברתנו תעמיד "ערבות ביצוע" בנקאית בידי נאמן הדיירים כמנגנון הגנה מסחרי-משפטי על הדיירים למשך תקופת הביצוע בשטח. כמו כן בנקודה זו חברתנו תנפיק פוליסות ביטוח מקיפות והדיירים הינם מוטבים לפוליסה זו (ביטוח עבודות קבלניות, צד ג', אחריות מתכננים, חבות מוצר ועוד…).

שלב 5 | 16

פיגומים ומנופים:

עבודת הרכבת המרפסות מתבצעת חיצונית לבניין והעובדים לא נכנסים ללובי הבניין ולא משתמשים במעליות הבניין. שינוע חומרי וכלי העבודה מתבצע על ידי הפועלים על גבי "פיגום תורן" עליו מורכבת במה חשמלית העולה ויורדת במקביל לחזית הבניין. בסיום יום העבודה הבמה יורדת אל הקרקע וננעלת.

שלב 6 | 16

חיבור המרפסת החדשה:

בשלב הראשון של הרכבת השלד, מייצרים את החיבור בין שלד הבטון הקיים אל שלד הפלדה החדש באמצעות "עוגנים מכניים" לפי תכנון מהנדס בניין קונסטרוקטור. אפשר להתייחס לעוגנים אלו כאל "מגה-ברגים", חזקים ביותר, הנועדו למטרה זו בדיוק. לאחר התקנת העוגנים, אנו מזמינים לאתר את מכון התקנים לבצע "מבחן שליפה" בעומס מאות ק"ג על מנת לוודא שהעוגנים רתומים היטב לפי תקן ישראל ושכושר הנשיאה של המרפסת העתידית הינו תקני, לפחות 350 ק"ג למ"ר (מרפסת 12 מ"ר = 4 טון).

שלב 7 | 16

הרכבת שלד המרפסת:

שלד הפלדה מגיע לאתר כרכיב בודד, "רפסודה שלמה" או בחלקים בדידים אשר מחברים באמצעות ברגים ואומים בבניין עצמו, בגובה. בכדי להניף את השלד כ-"רפסודה שלמה" יש צורך בגישת משאית מנוף גדולה לקרבת חזית הבניין. במקרה ואין אפשרות להעמיד מנוף זה, מבצעים את הרכבת השלד בשטח מחלקים בדידים. אין הבדל בתוצאה הסופית בין שתי שיטות הרכבה אלו מבחינת זמני ביצוע בשטח, חוזק ועמידות המרפסת לשנים ארוכות ובכלל.

שלב 8 | 16

מעקה בטיחות:

אלמנט בטיחותי חשוב הינו מעקה המרפסת. ישנן מספר אפשרויות: מעקה עם זיגוג זכוכית ומאחז יד מאלומיניום, מעקה מסגרות חרש המורכב מפרופילי פלדה ועוד ועוד. רכיב זה לבחירת הדיירים לפי הנחיות הרשות המקומית. לאחר התקנת המעקה, חברתנו מבצעת בשטח בדיקת תקינות מעקה, על ידי מכון התקנים. הדיירים מקבלים תעודת בקרת איכות לפיה המעקה עבר ביקורת בהצלחה.

שלב 9 | 16

תשתית לריצוף:

מעל לשלד הפלדה מרכיבים תשתית לריצוף, בשיפוע לעבר נקודת הניקוז בכל מרפסת, על ידי לוחות פייבר צמנט שהינם עמידים לתנאי חוץ (חום, קור, לחות) ויציבים כנגד עומסים גדולים

שלב 10 | 16

איטום:

מעל לתשתית לריצוף מיישמים שכבת איטום בשימוש בחומרים העומדים בתקן ישראל. יש לשים דגש רב בשלב זה ולהשקיע באיטום לטובת המשך יציבות הבניין לשנים ארוכות לאחר הוספת המרפסות. לאחר יישום מערכת האיטום מבצעים בדיקות איטום ("בדיקת הצפה") בכל מרפסת על ידי מכון התקנים וכל אחד מהדיירים מקבל תעודה שאיטום מרפסת דירתו עבר בהצלחה בדיקת הצפה תקנית.

שלב 11 | 16

אריחי ריצוף:

חברתנו תעמיד לבחירת הדיירים מספר אפשרויות של אריחי גרניט פורצלן בסגנונות, גדלים וגוונים שונים. את המרווחים בין האריחים ("פוגות") ממלאים ברובה אפוקסית. לדיירים עומדת האפשרות לשדרג באופן אישי לריצוף עץ – טבעי או סינטתי. ברצפה מותקנת נק' ניקוז כפולה המחוברת למרזב נסתר (צמ"ג – צינור מי גשם) אשר מנקז את המרפסת ומוביל את הנוזלים לקומת הקרקע אל עבר בור חלחול או פתרון אחר.

שלב 12 | 16

חיפויים:

בתהליך התכנון בוחרים את החומרים לחיפוי שלד הפלדה כאשר בד"כ משתמשים בפח אלומיניום צבוע, לוחות צמנטים עם גמר שליכט או בפח פלדה מגולוון וצבוע. לכל חומר היתרונות והחסרונות שלנו. המלצת חברתנו היא לא להתפשר על פחות מחיפוי אלומיניום. תמיד מחפים את תקרת המרפסת, לעיתים משאירים את הדפנות ההיקפיות (האנכיות) של שלד הפלדה חשופות לאחר ששלד הפלדה עבר תהליך צביעה חרושתית מעל לשכבת הגלוון. מעבר לתפקיד עיצובי, החיפוי יכול לסייע להגן על הפלדה מנזקי הזמן.

שלב 13 | 16

התקנת וויטרינה מעבר למרפסת ותריס:

לקראת סיום ביצוע עבודות הבנייה, אנו מתאמים עם כל דייר ודיירת באופן אישי מועד בו עובדי החברה נכנסים לדירה לצורך התקנת מחיצה זמנית בסלון הדירה. המחיצה מוקמת כ-1 מ' לתוך הסלון, בתחום בו מתוכנן המעבר למרפסת החדשה, לאחר הנחת שכבות הגנה על רצפת ותקרת הסלון. לאחר התקנת המחיצה עובדי החברה יכולים להכין את המעבר מהסלון למרפסת ולהתקין את וויטרינת האלומיניום והתריסים – באופן חיצוני לדירה ולמנוע כניסת אבק ורעש לסלון במהלך שלב זה. 

שלב 14 | 16

חשמל:

לאחר התקנת וויטרינת האלומיניום, חשמלאי מוסמך יחווט את רכיבי החשמל במרפסת (תריס גלילה חשמלי, נק' תאורה שקועה בתקרה, שקע חשמלי ועוד) ויתקין מתגי הפעלה בפנים הדירה. כמו כן יבוצעו תיקוני גמר פנים הדירה בסלון, סביב הוויטרינה החדשה.

שלב 15 | 16

גמר הבנייה:

לאחר סיום כל השלבים המתוארים כאן, מבצעים "פרוטוקול מסירה" עם כל אחד מבעלי הדירות – לוודא שהכל בוצע לשביעות רצון הדייר, לפי התקן הישראלי ולפי המפרט הטכני שסוכם בחוזה. כעת המרפסת מאוכלסת בידי הדיירים. תקופת האחריות מתחילה בשלב זה ומשכי הזמן לאחריות על הרכיבים השונים הינה לפי הקבוע ב-"חוק מכר דירות". ערבות הביצוע מוחלפת  בערבת בנקאית לתקופת הבדק בידי נאמן מטעם הדיירים, לשמירת זכויות הדיירים. 

שלב 16 | 16

הצלחה!

המרפסת נמסרת לשימוש הדיירים ולשביעות רצון אלפי לקוחותינו מן העבר ומההווה. הקבלן מפנה את הציוד מהשטח ומשקם כל נזק שנגרם במהל הבניה למעטפת הבניין, השטחים המשותפים, רחבת הכניסה לבניין וכל נזק אחר.

לייעוץ ופרטים נוספים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  שאלות נפוצות

  בפני דיירי הבניין האפשרות לפנות לאדריכל או מהנדס בניין באופן ישיר ולשכור את שירותיהם לניהול הבקשה להיתר בניה עבור תוספת המרפסות, מול הרשות המקומית.

  אפשרות נוספת היא להתקשר מתחילת הדרך עם קבלן בניין אשר ירכז גם את תהליך התכנון והרישוי, בנוסף לביצוע הבנייה עצמה.

  לכל אחת מן האפשרויות הנ"ל יתרונות וחסרונות. נושא זה קצת מורכב ומומלץ להתייעץ עם נציג חברתנו על מנת לקבל מידע נוסף ביחס לבניינכם.

  בכל מקרה, אנו מבצעים את הבנייה בפועל וגם מעניקים שירותים כוללים משלב התכנון והרישוי ועד למסירת המרפסת ואכלוסן כ-"one stop shop".

  את תהליך הבקשה להיתר הבנייה ואת התקשורת עם הרשות המקומית מבצעים משרד אדריכלים ומהנדסי בניין. לחברתנו מחלקת תכנון הנדסי IN-HOUSE ומנהלי החברה הינם מהנדסים ואדריכלים בוגרי הטכניון חיפה ואוניברסיטת ת"א. אנו עובדים עם מספר משרדי אדריכלים המובילים בתחום תכנון ורישוי תוספות והרחבות מרפסות.

  לפי העיריות השונות יש לשמור על אחידות בחזיתות של הבניינים שבתחומן. בהתאם לכך, בפרוייקטים של הוספת מרפסות יש לייצר טורים שלמים של מרפסות, ללא הפסקות ו"חורים" בינהן, לגובה כל חזית אשר משתתפת בפרויקט.

  בחזית דירות אשר אינן משתתפות בפרוייקט מתקינים מרפסת "דמה". מרפסת דמה מכילה את הרכיבים המינימאלים על מנת לייצר חזות אחידה. לרוב זה כולל לפחות את שלד הפלדה, החיפויים והמעקה. לעיתים יש צורך גם להתקין כחלק ממרפסת ה-"דמה" תקרה עבור המרפסת שמתחתיה. במקרים כאלו יש לאטום את מישור ה-"תקרה" ולחבר אותה לצמ"ג. מרפסת "דמה" לא דרושה לעמוד בעומס בו מרפסת צריכה לעמוס (350 ק"ג למ"ר) אלא מרפסת "דמה" מוגדרת כ-"גג קל" (עומס נדרש 20 ק"ג למ"ר) ולא ניתן להשתמש בה בהמשך כמרפסת רגילה. על מנת להשמיש את מרפסת ה-"דמה" כמרפסת רגילה בעתיד יהיה צורך בפעולות רבות, גם סטטוטוריות וגם הנדסיות. חשוב לציין שהאפשרות להוסיף מרפסת באופן יחידני, בחזית דירות שלא השתתפו במקור בפרויקט עם כל השכנים כאשר הוסיפו את המרפסות לכל הבניין, נעה בין בלתי אפשרית ליקרה מאד (בערך פי 3 מעלות מרפסת סטנדרטית).

  אחת הנקודות הקריטיות ביותר כאשר מוסיפים מרפסת לדירה היא ניקוז הנוזלים מהמרפסת. כמובן שאף אחד לא מעוניין שייכנסו לו מים מהמרפסת שמעליו ומהמרפסת שלו אל פנים הדירה כאשר יורד גשם. מסוכן יותר מזה הוא מצב בו מים או נוזלים אחרים חודרים לשלד הבניין באיזור חיבור המרפסת לבניין הקיים ולתוך הדירה.

  לשם כך, יש לבצע איטום מוחלט בכל רכיבי המרפסת ובמיוחד בחיבור לבניין. כמו כן יש לוודא שהנוזלים שיגיעו אל המרפסת יתנקזו ממנה ביעילות.

  האיטום הוא אחד הנקודות הקריטיות להבטחת שלמות הבניין ועמידותו בשנים הבאות. אנו, בחברת קיילין את שניטמן שמים דגש מירבי על פעולת האיטום ומשתמשים בחומרים האיכותיים ביותר ובבעלי המקצוע הנכונים ביותר לעניין זה. במסגרת הפרויקט אנו מוסיפים מערכת ניקוז מי גשם (צמ"ג – צינור מי גשם) חדשה ועצמאית על מנת להבטיח שניקוז הנוזלים מן המרפסת יהיה מהיר ככל הניתן. הצמ"ג הוא חיצוני אך מוסתר, והינו נפרד מהמערכות הקיימות של הבניין הקיים בכדי שניקוז המרפסות לא יעמיס על התשתיות הנוכחיות של הבניין.

  לפני תחילת העבודות מבצעים תיעוד המצב הקיים ואנו מתחייבים לשקם כל פגיעה ככל נגרמה במהלך פרויקט תוספת מרפסות. השטחים הציבוריים, שבילי הגישה לבניין, חניון כלי הרכב, מעטפת הבניין, פנים הדירות – כל אלו באחריות הקבלן ואנו מחזירים את כל אלו לקדומתם לאחר סיום הבנייה.

  נציין כי אחד מתחומי התמחות חברתינו שנרכש במהלך עשרות שנים ואתרי עבודה הינו ביצוע תוספות בנייה באתרים מאוכלסים ובבניינים קיימים (כדוגמאת הרחבת אולמות הסינמה סיטי רמה"ש במרתפים ובתוך מתחם פעיל של בתי קולנוע, משרדים ומסחר מסביב לשעון – לרשימה מלאה של המיזמים שביצענו לחצו כאן). לאורך השנים הרבות של פעילותנו למדנו איך לבנות באופן מדוייק, בטוח ונקי על מנת לצמצם הפרעות לדיירי המקום שחיים ועובדים בקרבת אתרי הבנייה שלנו.